Po trwających 3 miesiące pracach, mieszkańcy i turyści mogli zwiedzić nowe-stare muzeum w piwnicach Pałacu Braunschweigów w ramach trwającej imprezy pt. „Colberg Festival”.
Wystawa została otwarta 9 maja 2003 roku pt. „Dzieje Kołobrzegu”. Jej autorem jest Barbara Zabel, były dyrektor muzeum. Dzięki otrzymanym środkom z Gminy Miasto Kołobrzeg i Województwa Zachodniopomorskiego, a także wsparciu Powiatu Kołobrzeskiego, możliwe stało się stworzenie Muzeum Miasta Kołobrzeg, Autorem koncepcji jest nasz redakcyjny kolega – Robert Dziemba. Muzeum w całości i kompleksowo omawia historię Kołobrzegu, od czasów prehistorycznych do 1945 roku. Jest to największe ilościowe nagromadzenie eksponatów związanych z Kołobrzegiem, jego dziejami. Dodatkowo, na ekspozycji znalazły się eksponaty wypożyczone z innych muzeów, jak najstarsza kołobrzeżanka, czyli szkielet kobiety z ok. II wieku czy odznaczenia gen. Franciszka Dzierżykraj Morawskiego, który w 1807 roku za rany odniesione pod Twierdzą Kolberg otrzymał krzyż Virtutti Militari klasy trzeciej, pochodzące z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Muzeum kompleksowo omawia okres średniowiecznej prosperity miasta, od czasów powstania wczesnośredniowiecznego miasta w Budzistowie, poprzez lokację i zmierzch czasów Hanzy. Następnie, ukazana została historia kołobrzeskiej Twierdzy i wszystkie oblężenia, wraz z największą kolekcją granatów do haubicy Szuwałowa. Na koniec, przygotowany został film edukacyjny, który ukazuje zarówno walko o miasto w 1807 roku, jak i powstawanie oraz rozwój uzdrowiska, a także zniszczenie miasta w 1945 roku i odbudowę przez pionierów. Opracowany został również nowy film o historii miasta z unikatowymi widokówkami i materiałem dokumentalnym.
Fot. R. Horanin




