zapraszam do lektury

BLOG & NEWS

Spotkanie z czytelnikami w muzeum

Tradycyjnie, przed Bożym Narodzeniem, na ręce kołobrzeskim czytelników nasz zespół składa kolejny, trzeci już numer "Rocznika Kołobrzeskiego". Spotkanie odbyło się w Sali Plafonowej Muzeum Oręża Polskiego.

"Dobiegło końca zadanie realizowane przez Fundację Historia Kołobrzeg z budżetu powiatu kołobrzeskiego, związane z wydaniem trzeciego numeru "Rocznika Kołobrzeskiego". Finałem rocznej pracy autorów tworzących to czasopismo było dzisiejsze spotkanie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, na które licznie stawili się czytelnicy i pasjonaci dziejów naszego miasta. Wziął w nim udział dr Artu Wasiewski, przewodniczący Rady Muzeum i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeskiego, Ilona Grędas-Wójtwociz, zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. społecznych oraz starosta Tomasz Tamborski, autor słowa wstępnego do czytelników, który przekonywał, że w przyszłorocznym budżecie powiatu nie zabraknie pieniędzy na kolejny numer historycznego czasopisma. Dostał za to brawa.

Autorzy omawiali swoją pracę badawczą nad artykułami o historii Kołobrzegu. Dr Artur Bartha opowiadał nie tylko o historii Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, ale także o funkcjonowaniu kołobrzeskiego sądownictwa w powojennym mieście. Warto podkreślić, że sąd przez pewien czas mieścił się właśnie przy ul. Armii Krajowej 13, w Pałacu Braunschweigów. Mecenas Edward Stępień nawiązywał do historii sądu kołobrzeskiego, opowiadając ciekawe anegdoty, ale także opowiadał o swojej pracy nad artykułem o żołnierzu z 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu, skazanym na karę więzienia za coś, co podczas wprowadzenia stanu wojennego przestępstwem nie było. Przez działanie państwa został zmuszony do emigracji, na której przebywa po dziś dzień. Tomasz Łowkiewicz opowiedział o ostatnim locie MiG-a 23 z lotniska w Bagiczu, który rozbił się w Belgii w 1989 roku, zaś młody historyk - Igor Niewiadomski, przypomniał historię budowy w 1963 roku Pomnika Zaślubin, który miał być Pomnikiem Wyzwolenia. Dr Mariusz Miedziński podsumował rozwój Kołobrzegu na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku, wskazując na inwestycje hotelowe i apartamentowe w regionie kołobrzeskim" - pisze Miastokolobrzeg.pl.

Miałem okazję poprowadzić to spotkanie. W tym roku napisałem artykuł o Benjaminie Raule - dyrektorze Marynarki Wojennej Elektoratu Brandenburgii, a także o pochówkach żołnierzy po walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

W tym miejscu można pobrać elektroniczną wersję "Rocznika Kołobrzeskiego" Nr 3/2022 (kliknij).Motto

Nie osiągnie się tego, co na tym świecie możliwe, jeśli nie będzie się dążyć do tego, co niemożliwe. Max Weber

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Robert Dziemba z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg,za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres robertdziemba@wp.pl. Jednocześnie informuje że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

Copyright © 2024 Robert Dziemba, zdjęcia: R. Gauer, P. Gryń

Search